Braşovul, filmat cu un smartphone montat pe o dronă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Braşovul, filmat cu un smartphone montat pe o dronă

Mesaj Scris de C.Arsene la data de Vin Mai 10, 2013 5:22 am

Un braşovean a avut ideea să monteze un smartphone pe o dronă pe care a lansat-o deasupra Braşovului, pentru a filma centrul oraşului de la o altitudine de 50 de metri.

Experimentul lui, la fel ca multe altele ale iubitorilor de dispozitive Samsung de pe platformă online, are ca scop testarea calităţilor şi parametrilor acestor device-uri, într-o maniera mai puţin obişnuită.

Voi ce părere aveţi de calitatea filmării?

C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://www.calatorie-fotografie.net

Sus In jos

Re: Braşovul, filmat cu un smartphone montat pe o dronă

Mesaj Scris de lucib la data de Mier Mai 29, 2013 2:32 pm

Dacă stau bine să mă gândesc, am participat o dată și eu la o sesiune de teste a unei astfel de "jucării" - Mikrokopter octomotor, mai exact.

Și pot spune că avea o capacitate de ridicare serioasă, nu doar că putea transporta un smartphone, ci un DSLR în toată regula - un Canon 550D, mai exact.

S-a ridicat urgent la 200 m, altitudine de la care am putut și eu declanșa câteva cadre, deasupra unui cimitir. E destul de dificil de controlat, în sensul că e o platformă în permenentă mișcare, iar tu trebuie să declanșezi cu o oarecare anticipație, și chiar și așa riscul să îți iasă imaginile strâmbe e foarte mare.

Dar i-am făcut o poză înainte de aterizare, astfel încât puteți vedea drona cu aparatul atașat în nacela dedicată (se fixează cu un șurub în patina pentru trepied).

lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Re: Braşovul, filmat cu un smartphone montat pe o dronă

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Mai 29, 2013 2:35 pm

Pentru montarea pe (sau, mai exact, sub) dronă, un telefon e clar cel mai potrivit, nu trage la cântar precum un aparat foto sau o cameră video serioasă.

Pe de altă parte, din câte văd un Samsung Galaxy S4 e 2849,99 lei în oferta eMag. Din fericire, coreenii cred că l-au hrănit numai cu orez și apă Laughing : au reușit să-l facă subțire și ușor (doar 130 grame la 5 inci diagonala ecranului, e o performanță inginerească).

Pentru o sumă mai mică (2349 lei), ai putea achiziționa o cameră video dedicată, Sony HDR-GW55VE, FullHD, Waterproof care e doar cu puțin mai grea (188 grame), dar dispune de stabilizare optică a imaginii (trebuie să recunoaștem, filmul realizat cu Samsung-ul e destul de scuturat).

În plus, aceasta e rezistentă la apă și la șocuri, deci nu va avea probleme nici în condiții meteo adverse (numai să reziste drona la așa ceva). Dar, oricum, camera nu e gândită doar pentru zboruri de câteva minute, ci o puteți folosi oricând - și cum are 5 MPx pe partea foto, poate suplini liniștită camera din telefon, sau chiar un aparat foto compact mai vechi.

Admin
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://www.calatorie-fotografie.net

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum