Grecia nu ştie de criză

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Grecia nu ştie de criză

Mesaj Scris de C.Arsene la data de Joi Mai 09, 2013 12:12 am

Despre prima fotografie: albastră, mare unică, soare pe măsură, apă, munte, cer, toate-s parcă una.

Celelalte două fotografii au încercat să surprindă liniştea unei insule greceşti.

C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://www.calatorie-fotografie.net

Sus In jos

Re: Grecia nu ştie de criză

Mesaj Scris de lucib la data de Joi Mai 09, 2013 10:24 am

Ai surprins locuri de o frumusete aparte, și sunt sigur că periplul tău prin Marea Egee a fost o călătorie deosebită. Și fotografiile tale sunt reușite, surprinzând frumusețea locurilor.. ar putea însă fi și mai și.. dar să le luăm pe rând.

În prima imagine, îmi place cum ai plasat capătul uneia din dârele de siaj exact în colțul cadrului: creezi astfel o linie directoare, care conduce privirea și te determină să baleiezi imaginea cu ochii: din colț spre centru și spre partea superioară și înapoi. Pescărușii animă cerul, ceea ce e iarăși un lucru bun. Ai putea eventual decupa din marginea din stânga, unde nu se întâmplă nimic semnificativ, pentru a concentra și mai mult privirea pe siajul vaporașului și renunța și la o parte din cer, astfel încât poza să nu aibă linia orizontului fix pe mijloc.

În a doua imagine, fie mi-ar fi plăcut să văd mai mult din debarcader, fie să te fi deplasat o idee mai la dreapta și să te fi rotit ușor la stânga, pentru a fotografia peste barcă dintr-un unghi mai ascuțit - încât să sugerezi că e acolo, dar să nu reprezinte așa o proporție mare a cadrului. Altfel, e bine că există o barcă acolo, pentru a echilibra cadrul și a nu avea o suprafață vidă prea mare.

În cea de-a treia avem un apus frumos... e bine că nu ai plasat linia orizontului pe centru, așa arați că te-ai concentrat pe cer.. păcat că ai plasat soarele centrat.. e o greșeală frecventă până te înveți, determinată de faptul că sistemul de focalizare e optimizat în centrul cadrului. Ideea e să focalizezi, apoi cu declanșatorul apăsat la jumătate, reîncadrezi. Sau decupezi un pic din imagine, aplicându-i un Crop la calculator Smile.

O carte care pe mine m-a ajutat mult în înțelegerea compoziției fotografice: Ochiul fotografului, de Michael Freeman. Să sperăm că reapare pe stoc cât de curând..
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de C.Arsene la data de Joi Mai 09, 2013 11:26 am

Foarte pertinente sfaturile şi comentariile tale. Se vede că ai şcoală de fotografie.

C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://www.calatorie-fotografie.net

Sus In jos

Mesaj Scris de lucib la data de Joi Iun 06, 2013 3:34 pm

Mă străduiesc și eu, pe cât pot.
Într-adevăr, există câteva tipare și principii pe care le aplic - care, de îndată ce le stăpânești conceptual, vei vedea că nu e atât de greu să le urmărești oricând, încă de la fotografiere.

Dacă te va pasiona subiectul și îl vei aprofunda - dincolo de partea călătoriilor, pe care studiile și activitatea profesională ți-au oferit șansa să le întreprinzi - la început vei înțelege ce ar trebu să modifici la imaginile pe care le-ai făcut deja, iar Photoshop-ul (sau alte instrumente software gratuite) îți va deveni un foarte bun prieten.

Mai apoi, vei ști din start ce să faci și cum să încadrezi, astfel încât imaginea ta să fie una cât se poate de reușită încă de la declanșare.

Ideea de bază atunci când fotografiezi trebuie să-ți fie că, cu cât te concentrezi mai mult atunci când declanșezi, cu atât mai puțin vei avea de petrecut timpul la calculator, editând pozele (partea care îi plictisește cel mai tare pe fotografi Laughing).

Încă o carte care te va ajuta mult la cum să încadrezi imaginea, astfel obținând rezultate optime, e Fotografia Digitala - Tehnica si Compozitie, din colecția Chip Kompak.

Nu neg că un talent de talia lui Philippe Halsman sau Ansel Adams se naște o dată la câteva generații, dar multe lucruri se pot și învăța, iar talentul nu e doar înnăscut, ci poate fi și cultivat.
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum