Samsung Galaxy S6 vs iPhone 5S vs Sony Xperia Z5, în testul selfie-urilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Samsung Galaxy S6 vs iPhone 5S vs Sony Xperia Z5, în testul selfie-urilor

Mesaj Scris de lucib la data de Dum Ian 31, 2016 5:21 am

A-ți face un selfie a devenit mai mult decât o simplă modă, pentru mulți dintre noi e aproape un mod de viață. Fie că suntem cu grupul de prieteni la o petrecere, că ne-am întâlnit după ani buni cu cineva drag, sau că suntem într-o călătorie pe meleaguri străine, șansele sunt destul de mari ca noi să scoatem smartphone-ul și să ne facem un selfie.

Exact asta am făcut și eu în timpul unei vizite la showroom-ul Emag de la Cluj, astfel încât acum vă pot prezenta mai multe impresii despre camera frontală de pe trei smartphone-uri de top, de la cei mai reputați producători. Mai exact, am testat Samsung Galaxy S6, Apple iPhone 5S și Sony Xperia Z5. Ar fi fost interesant să fi putut testa un iPhone 6S și nu modelul de generație mai veche, 5S... însă, așa putem considera că am pus la încercare afirmația cum că Apple ar fi tot timpul un pas în fața concurenței.

Vom vedea în cele ce urmează dacă așa stau într-adevăr lucrurile. Dar, pentru început, să privim imaginile de test:

Samsung Galaxy S6, 1/33 sec/, f/1,9, ISO 100, 2,2 mm, 1944x2592 pixeli

Apple iPhone 5S. Din păcate, aplicația de fotografiere, sau cea de transfer a imaginilor, nu a salvat parametrii expunerii în EXIF-ul imaginii. Rezoluția obținută cu camera frontală de pe iPhone 5S este de 960x1280 pixeli.

Sony Xperia Z5, 1/50 sec., f/2,4, ISO 200, 2,12 mm, 1458x2592 pixeli

Ținând cont că eu am stat la aceeași distanță față de toate telefoanele, constatăm că, de departe Samsung Galaxy S6 are cel mai larg unghi de cuprindere a imaginii. Dacă acest lucru nu e neapărat avantajos în cazul portretelor artistice, se observă atenția celor de la Samsung pentru a satisface dorințele consumatorilor. Astfel, cum în ziua de azi camera frontală a telefonului e folosită incomparabil mai des pentru selfie-uri decât pentru videoconferințe, merită pe deplin folosirea unei focale mai scurte, pentru a putea cuprinde mai multe persoane, sau o mai mare parte a peisajului înconjurător, în selfie-ul nostru.

Pe Apple iPhone 5S, abordarea a fost diametral opusă: camera foto are un unghi de cuprindere mai strâns și o focală ceva mai lungă, ceea ce favorizează redarea mai fidelă a trăsăturilor faciale, în detrimentul posibilității de a include mai mult din mediul ambiant în scena fotografiată. Probabil că inginerii de la Apple au țintit o altă categorie de public: persoanele preocupate de propria imagine, care doresc să-și etaleze frumuseșea pe rețelele sociale, mai degrabă decât să arate unde au fost sau cu cine s-au întâlnit.

În pofida rezoluției mai reduse a camerei frontale de pe iPhone 5S (să nu uităm, totuși, că avem de-a face cu un smartphone lansat în 2013, pe când Samsung S6 și Sony Z5 și-au făcut apariția în 2015), în ceea ce privește naturalețea culorilor și focalizarea imaginii, selfie-ul realizat cu iPhone-ul arată de departe cel mai bine din cele trei. Apple dovedește astfel încă o dată că produsele sale sunt la înălțime, chiar la mai bine de doi ani de la lansare. Din păcate însă, unghiul de cuprindere mai redus face camera de pe Apple iPhone 5S mai degrabă potrivită la realizarea de autoportrete, decât de selfie-uri cu prietenii sau în care să apară și peisajul înconjurător.

Deși Sony a pierdut mare parte din cota de piață pe care o avea în anii de glorie ai consorțiului Sony-Ericsson, smartphone-urile companiei japoneze rămân produse de calitate premium, cu prețuri pe măsură. În ce privește unghiul de cuprindere al camerei frontale, putem observa că Sony a ales pentru Xperia Z5 o încadrare medie, ceva mai largă decât cea de pe iPhone 5S, dar totuși mai strânsă decât pe Samsung S6. Personal, aș spune că alegerea căii de mijloc reprezintă cea mai fericită alegere: evităm ca fața noastră să ocupe o porțiune prea mică a cadrului, însă putem să ne fotografiem, la o adică, și alături de prieteni sau să sugerăm contextul în care ne aflăm.

Pe scurt, dacă dorim să ne facem un selfie de grup, sau să arătăm cât mai mult din frumuseșea peisajului din vacanțele noastre, Samsung S6 e, mulțumită unghiului de cuprindere generos al camerei frontale, cea mai indicată alegere. Dacă, din contră, suntem mai preocuțai de propria imagine, ne vom orienta spre iPhone... iar dacă dorim câte ceva din fiecare, putem alege cu încredere un Sony bounce .

Sony Xperia Z5, 32GB, 4G, 3349 lei în oferta Emag

Apple iPhone 5S, 16 GB, 1899 lei în oferta Emag

Samsung Galaxy S6, 32GB, 2319 lei în oferta Emag
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum