Sigma 17-50 vs Nikon 17-55

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sigma 17-50 vs Nikon 17-55

Mesaj Scris de Buday Endre la data de Lun Oct 26, 2015 10:09 pm

Detin un Nikon D90.

Ma reintorc la vesnica si eterna mea problema.

Pentru ca opiniile oamenilor se impart 50%-50%, nici acum nu am reusit sa ma decid, sa cumpar:
un SIGMA 17-50 F/2.8 NOU sau un NIKON 17-55 F/2.8 folosit.

Tamron exclus, pentru ca opinia generala este ca SIGMA e mult mai bun.

Pe de alta parte multi zic ca Nikon nu isi justifica pretul, fata de Sigma, care raport/pret calitate se zice ca ar fi mai bun.

Poate ma ajuta cineva sa ma decid.

Andrei

Buday Endre

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sigma 17-50 vs Nikon 17-55

Mesaj Scris de lucib la data de Mar Oct 27, 2015 3:00 pm

Salutări și bun venit pe forum!

Dincolo de problema dacă merită să alegi între Sigma sau Nikon (caz în care, dacă nu ar exista limite de buget, răspunsul ar fi clar că merită întotdeauna să folosești pe un aparat obiective produse de aceeași companie - asta exceptând poate obiectivele Zeiss, adeseori mai scumpe decât cele de la Nikon, Canon sau Pentax), contează și prețul la care urmează să le achiziționezi.

Un obiectiv Sigma 17-50 mm f/2,8 e acum 1799 lei în oferta F64, preț la care nu vreau să mă gândesc în ce stare jalnică ar putea fi un Nikon 17-55 f/2,8.

Mă rog, acum prețul de nou e de 6999 lei, probabil pus așa încât să fie comparabil cu al unui 24-70 mm f/2,8 (echivalentul său de pe full-frame, care costă 7699 lei), deși nu văd cine ar da atât de mult pe un obiectiv DX și nu ar prefera să-și cumpere un aparat full-frame de acei bani. Însă un preț second-hand corect în România ar fi pe la 3000-3500 lei (sau cca. 550-800 euro, funcție de stare și țara de origine, de pe Ebay).

Am testat un Nikon 17-55 f/2,8 în urmă cu câțiva ani și îmi amintesc cum, măcar că foloseam un DSLR pentru amatori, Nikon D3100, parcă aveam alt aparat în mâini, atât de rapid și de precis focaliza aparatul prin comparație cu 18-105-ul, sau fie și cu fixul de 35 mm, f/1,8, obiectivele pe care le foloseam eu de obicei. Pe atunci, de nou ar fi costat cca. 5500 lei, iar exemplarul second-hand testat de mine era scos la vânzare la 3700 lei.

Deci fii cât se poate de atent dacă ți se oferă un 17-55 la 1800 lei și neapărat cere să-l testezi nu doar câteva cadre, ci cel puțin câteva ore (ideal ar fi câteva zile, chiar dacă ar trebui să lași un avans).

Altfel, nu sunt deloc fan Sigma, cunosc pe cineva care a avut două obiective 24-70 f/2,8 și i-au cedat fiecare după cca. un an de utilizare comercială moderată (fotografii la nou-născuți) și am fost la un moment dat în tratative pentru a-mi cumpăra un teleobiectiv 70-300 mm f/4-5,6 care în afară că era ieftin nu avea nicio altă calitate... din contră, butonul Macro avea tendința să se blocheze, fiind apoi nevoie literalmente să tragi de fiare pentru a-l debloca.

Nu neg, în ultima vreme cei de la Sigma au produs și câteva obiective reușite, mai exact cele din seria Art, care beneficiază de o calitate a construcției mult îmbunătățită și permit fotografierea la diafragme extrem de luminoase. Am testat un obiectiv Sigma 18-35 f/2,8, despre care poți citi mai multe impresii în articolul dedicat și care e, de altfel, singurul obiectiv Sigma pe care l-aș recomanda (și care ar avea un preț comparabil cu cel al unui Nikon 17-55 SH (acum, constat că e 3124 lei la F64... doar că nu îl au pe stoc).

Din păcate, Sigma 17-50 f/2,8 nu face parte din seria Art, ci din gama mai veche de obiective Sigma (lucru observabil și din design-ul acestuia).

În concluzie, eu aș merge pe Nikon 17-55 second-hand dacă e în stare bună, fără semne vizibile de uzură ale monturii, fără zgârieturi ale lentilelor din față și spate sau urme de lovire a inelului pentru filtre (indiciu că obiectivul a fost scăpat pe jos) și dacă inelul de zoom se mișcă fluid, fără să simți nimic care să agațe. Dacă preferi un obiectiv nou, la un preț comparabil, alege Sigma 18-35 f/1,8 (pierzi 20 mm la capătul superior al focalei, dar câștigi o treaptă de diafragmă) și doar dacă bugetul nu îți permite aceste două obiective, dar ai dori un obiectiv zoom cu diafragma f/2,8 constantă, Sigma 17-50 f/2,8.

Sper să-ți fie de folos comentariile mele... sunt curios ce obiectiv îți vei achiziționa și ce impresii îți va face Smile.
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Buday Endre la data de Lun Noi 30, 2015 4:52 am

Am reusit sa testez in sfarsit un Nikon 17-55 F/2.8 second hand in stare exceptionala, pe aparatul meu Nikon D90, dar spre dezamagirea mea majoritatea imaginilor erau defocalizate. Am incercat toate combinatiile posibile, dar din 30 de imagini una era sharp la F/5.6. Ar fi trebuit sa fie mult mai ok decat obiectivul meu de baza 18-105, dar nu a fost sa fie.
Inca ceva: Baiatul care vindea obiectivul avea un Nikon D7000 si un obiectiv Nikon 24-70 F/2.8 nou nout!!! si l-am rugat sa-mi faca o poza, si... poza a fost tot defocalizat, cel putin eu cu Nikon-ul meu D90 si cu obiectivul meu de baza 18-105 obtin niste imagini mult mai sharp. Eu chiar nu inteleg ce se intampla cu obiectivele Nikon din gama Pro...

Buday Endre

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de lucib la data de Joi Dec 03, 2015 2:47 pm

Da.. din păcate, multe din obiectivele de niveul 17-55 f/2,8, 24-70 f/2,8 sau 70-200 (tot f/2,8, evident) care ajung pe piața second-hand sunt într-o stare destul de proastă, din cauză că au fost folosite intens de fotografii de nuntă sau de absolvenți. E greu așdar să dai peste un exemplar bun, în special dacă a fost folosit de un fotograf comercial.

Ce presupun e că exemplarul pe care l-ai testat suferea de o eroare de focalizare. Cel mai probabil s-a decalibrat ca urmare a uzurii, nu e ceva anormal să se întâmple: cei de la Nikon recomandă recalibrarea periodică a obiectivelor în service-urile lor autorizate.. Ai putea să le scrii celor de la Restart Service pentru a avea o cotație exactă de preț a reparației, după care ai putea negocia cu cumpărătorul, să lase din preț costul calibrării obiectivului.

Sau... nu trebuie să ne limităm neapărat la piața second-hand din România.

Pe Ebay am găsit câteva exemplare second-hand în stare bună la prețuri de 599-780
euro, scoase la vânzare de unele consignații din Germania și Austria. Avantajul e că, în țările cu putere de cumpărare mai mare, există și amatori care să-și permită astfel de jucării.

De exemplu, eu mi-am cumpărat vara trecută dintr-o consignație din Austria un Nikon 80-200 mm f/2,8 AF-D (varianta mai veche de 70-200), în stare excelentă, la un preț de cca. 1700 lei (în România, se vând de regulă cu 2200-2300 lei).

E drept că, în special în ce privește aparatura second, e mai bine să o poți testa, dar dacă e să cumperi online, șansele de a găsi un exemplar întreținut din occident sunt mai mari decât cele de pe piața internă.

Plus că, spre deosebire de cumpărarea de pe forumuri, de regulă articolele achiziționate se pot returna, iar la nevoie poți deschide o dispută cu vânzătorul, caz în care tranzacția va fi blocată, vânzătorul neputând scoate banii până nu soluționează problema.
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum