Să nu uităm că și noi am fost începători! Controverse privind debutul în fotografie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Să nu uităm că și noi am fost începători! Controverse privind debutul în fotografie

Mesaj Scris de lucib la data de Joi Noi 14, 2013 1:55 pm

Nu este deloc usor a-ti face debutul in fotogarfie in ziua de azi: pe de o parte, pot trece ani buni pana la a fi recunoscut pe piata, recunoastere care nu vine decat odata cu acumularea de experienta si consolidarea portofoliului.

Lucrurile sunt facute chiar mai dificile, nu de putine ori, tocmai de cei care s-ar putea dovedi de cel mai mare ajutor, mai exact comunitatea celorlalti fotografi.

Nu doresc nici pe departe ca prezentul articol sa constituie o critica la adresa oricarei persoane in concret, ci doar sa ridic unele probleme pe care fie ca le-am intalnit la inceputurile activitatii fotografice, fie personal, fie discutand cu unii fotografi debutanti, pe care personal i-as sustine.

Am identificat astfel cateva situatii posibile, ce vizeaza fie dotarea tehnica, fie abilitatile compozitionale ale fotografului debutant.

In ce priveste dotarea tehnica, adeseori fotografii ceva mai experimentati ii vor ataca pe debutanti cu privire la aparatul pe care il detin: posesorii de DSLR-uri entry-level, care probabil ca pur si simplu nu si-au permis mai mult, sunt desfiintati ca mascarici, diletanti sau - intr-un limbaj mai direct - habarnisti. Din start, fara a mai judeca deloc imaginatia, talentul sau potentialul respectivului.

Identific doua posibile cauze pentru acest comportament: temerea de concurenta, din partea unuia mai putin priceput si cu o dotare mediocra, dar care cu niscaiva tupeu si o promovare agresiva, reuseste sa castige bani din fotografierea absolventilor sau la majorate (uzual, fotografi foarte tineri, din segmentul 18-22 ani). A doua posbila cauza ar viza orgoliul fotografilor deja activi, care au investit sume considerabile si care se simt instinctiv amenintati de tinerii cu potential, dar inca lipsiti de mijloace.

Am intalnit insa si situatia diametral opusa: debutanti in fotografie, dar cu o cariera de succes in alte domenii, care si-au permis aparate scumpe, de clasa profesionala - cunosc un posesor de D800 si chiar unul de D4. Acestia erau, la randul lor, atacati de fotografii mai experimentati, de data aceasta cu argumente de tipul: "Cum, ti-ai luat D4 si nu stii sa-l folosesti?". Aproape ca nu e insultat ca prost respectivul debutant inzestrat financiar.

Problema, as spune, provine din faptul ca inca in Romania doar fotografii experimentati de nunta  si angajatii agentiilor de presa isi permit aparatele de top. Am intalnit insa un francez cu Canon 6D sau un englez cu Nikon D200, care le foloseau exclusiv in scopuri personale, turistice... concluzia este ca totul tine de puterea de cumparare - si e clar ca, in fond, merita sa-ti cumperi cel mai bun aparat pe care ti-l permiti.

De curand, un cunoscut care dorea sa-si cumpere un DSLR de clasa medie, era indrumat de unii forumisti ce degajau un vizibil aer de superioritate sa-si cumpere un entry-level second-hand de 6 MPX, pe considerentul ca "de mai mult nu ai nevoie la nivelul tau". Daca ar fi sa aplic o analogie, e ca si cum un taximetrist sau un agent de livrari i-ar recomanda unui sofer incepator sa-si cumpere Trabant, chiar daca respectivul isi permite Volvo, doar pentru ca inca nu ar sti conduce un drum de 500 km intr-o zi.

Am primit si eu o critica oarecum asemanatoare cand, cu cateva luni inainte de a-mi cumpara D90-ul, postasem pe un forum un panning cu un colt al masinii ciuntit, realizat cu al meu D3100. Critica era ca "nu aparatul e factorul tau limitant", ca si cum eu as fi pus intentionat poze cu cate o deficienta - desi probabil cea mai buna dovada ca nu era asa este faptul ca, gratie vitezei de focalizare sporite a D90-ului si a abilitatii mai bune de urmarire a subiectului, am reusit numeroase imagini semnificativ mai bune. Si, in plus, acelasi aparat echipat cu un obiectiv de clasa superioara face pur si simplu minuni.

Puteti mai jos vedea două panning-uri, unul de când abia deprindeam tehnica. Să începem cu imaginea controversată, dintr-un test al obiectivului fix de 35 mm f/1,8:

Și, mai departe, un panning realizat mult mai recent, care mi-a fost votat de membrii Comunitate Foto. Pentru acesta din urmă am folosit un obiectiv chiar mai lent, 18-105-ul, însă am beneficiat de lumina favorabilă, ca și de viteza de reacție mult mai bună a D90-ului:

In concluzie, trebuie mai putin sa ne preocupam de aparatul pe care il avem sau de cel la care visam, cat sa iesim sa facem poze si sa tragem invataminte din fiecare iesire. E adevarat ca un aparat si un obiectiv bun ne vor creste sansele obtinerii cadrului perfect, insa acest lucru nu inseamna ca nu e posibil sa facem fotografii care sa poata fi incluse fara probleme intr-o expozitie chiar si cu un DSLR entry-level. Si, daca ni-l permitem, merita sa ne cumparam si un aparat mai scump, pentru ca ne va permite sa evoluam, sa-i descoperim in timp si facilitatile de nivel profesional, pe care cu siguranta vom fi bucurosi sa le avem la dispozitie.
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Re: Să nu uităm că și noi am fost începători! Controverse privind debutul în fotografie

Mesaj Scris de FrateanRazvan la data de Vin Noi 15, 2013 3:44 pm

Un topic foarte bun, in timp ce citeam, pe parcurusul "vorbelor tale" imi crestea zambetul pe fata vazand ca "inca" mai sunt oameni profesionisti cu adevarat cum esti tu, oameni pe care daca ii asculti cu mare atentie vei invata numai lucruri bune si care vad un potential in tine chiar si atunci cand nu ai cum sa demonstrezi ca esti pasionat si ca vrei sa faci fotografie(cum sunt eu si multi altii), acest lucru insa se va schimba, la fel cum a fost si cu povestea ta cu d3100, ca ulterior prin pasiune si interes fata de acest hobby/meserie/pasiune sa te completezi perfect cu un d90 si rezultatul este uimitor, a doua fotografie arata profesionalism din perspectiva mea.
Ce pot spune legat de profesionisti, un profesionist poate fi numit astfel cand castiga respectul celorlalti prin calmul sau si prin faptul ca ofera cat poate el de mult in ajutorul cuiva fara a cere nimic in schimb ci doar de dragul pasiunii, faptul ca ai incercat si inca ma sustii prin topicuri,printr-o vorba buna arata ca, desi nu ai aparatura unora de 20.000euro esti la fel de bun ca ei poate chiar mai intelept, pentru ca din prima clipa cand am intrat pe forum nu ti-a fost "lene" sa scri doua randuri pentru cineva la inceput de drum si nu te-ai oprit la acele doua randuri si acest lucru il apreciez.
Sincer as fi dorit ca acest topic sa aibe foarte multi "noi pasionati" in fotografie care sa iti aprecieze vorbele si parerile dar in timp eu sunt de parere ca acest lucru se va realiza.Inca o data iti multumesc Lucian pentru un topic foarte bun din care multi avem ce invata, mai ales cei care cunosc fotografie la un alt nivel si care ar trebui sa ia exemplu!

FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum