Nikon D3100 vs D3200. Test comparativ a două din cele mai populare DSLR-uri entry-level

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nikon D3100 vs D3200. Test comparativ a două din cele mai populare DSLR-uri entry-level

Mesaj Scris de lucib la data de Sam Noi 02, 2013 3:54 pm

Deșin deja de mai bine de doi ani și jumătate un Nikon D3100, răstimp în care m-am servit de aparat de fiecare dată când am avut ceva de fotografiat... și deși de la un punct am simțit nevoia de a-mi cumpăra un DSLR mai avansat, cu un control manual al expunerii îmbunătățit, în speță D90, continui să consider modelul dedicat amatorilor ca fiind cel mai potrivit pentru cineva care dorește să se inițieze în fotografie, datorită meniurilor ce abundă în explicații și imagini intuitive, care permit învățarea rapidă a funcțiilor fiecărui parametru.

Deși D3100 a fost mult timp cel mai bine vândut DSLR de pe piață, se pune problema dacă, în condițiile în care există deja de ceva vreme și succesorul său, Nikon D3200, nu ar merita cumpărat modelul mai nou, mai ales că vine la o rezoluție cu 10 MPx mai mare, iar diferența de preț e de doar 600 lei.

Specificațiile tehnice sunt net în avantajul noului model:

• Rezoluția semnificativ mai mare, de 24 MPx, față de 14;
  • Sensibilitatea ISO mai ridicată cu o treaptă, ISO 6400 față de 3200 (deși în modul extins ambele ating aceeași valoare, 12800 - ceea ce ne poate duce cu gândul la o simplă diferență de etichetare);
  • Viteza sporită la fotografierea în rafală:4 cadre/sec., față de 3;
  • Rezoluția mai mare a ecranului LCD, ce a crescut de la 230 la 921 kilopixeli.

Dincolo de aceste specificații ce denotă în fond progresul tehnologic, aș menționa plusul de funcționalitate adus de prezența senzorului pentru telecomanda în infraroșii: devine astfel posibilă declanșarea de la distanță a aparatului, fapt ce ajută semnificativ în fotografia de noapte, după cum am arătat în articolul dedicat telecomenzii ML-L3.

Un aparat foto nu poate fi însă evaluat strict prin prisma specificațiilor, fiind necesară testarea sa practică pentru a ne edifica asupra a ceea ce poate el cu adevărat. Am decis așadar să iau D3100-le meu și să fac câteva cadre pentru comparația cu un D3200 expus spre testare la un distribuitor local al Nikon. Puteți vedea mai jos un cadru de test:

Clic pe imagine pentru a o vedea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

Pentru a nu influența rezultatele testului, ambele cadre au fost realizate în formatul RAW și deschise cu convertorul UFRAW. Interesant este că deși pentru ambele imagini am ales aceeași temperatură de culoare, 3600 Kelvin și lumina din showroom era aceeași, imaginea obținută cu D3200 are o tentă ușor mai caldă, fapt ce, strict în acest caz, îi dă un aspect mai plăcut.

Cum tonurile calde sunt în general preferate la portrete, apreciez că Nikon D3200 își arată clar destinația, de companion al familiilor ce doresc amintiri frumoase, imortalizate în condiții tehnice incomparabil mai bune decât cele oferite de aparatele compacte. Totuși, în cadrul imaginilor nocturne, acest lucru ar putea fi și un ușor dezavantaj... dar pentru a stabili cu certitudine acest lucru, ar fi necesar un test mai amplu.

E clar că imaginea obținută cu D3200 e mai mare decât cea a fratelui mai bătrân (6016 x 4000 pixeli, față de 4608 x 3072). Totuși, nu aș putea afirma 100% că e mai bună: la aceeași sensibilitate ISO 800, senzorul de D3100 generează mai puțină granulație colorată în roșu (cea mai deranjantă) decât cel de D3200, fapt explicabil prin densitatea mai redusă a pixelilor pe aceeași unitate de suprafață.

D3200 compensează însă parțial acest neajuns prin faptul că, înmagazinând mai multe detalii, putem decupa mai bine esențialul dintr-o imagine, la aplicarea comenzii Crop rămânând cu o fotografie finală de rezoluție mai mare, crescând așadar aria de utilizabilitate a acesteia.

Dată fiind diferența de preț, D3100 rămâne în continuare o alegere tentantă, mai ales că e destul de probabil ca, pe măsură ce Nikon va dori să-l elimine din stocuri, să-l ofere în promoții tot mai atrăgătoare... pe de altă parte, adepții celor mai noi tehnologii vor alege cu siguranță D3200, datorită rezoluției sporite, a prezenței senzorului pentru telecomandă și, nu în ultimul rând, a păstrăii mai bune a valorii în timp... cel puțin până la apariția unui posibil D3300 Smile .

Nikon D3100, 1699 lei în oferta F64

Nikon D3200, 2299 lei în oferta F64
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum