Nikon D90 vs D7000 - scurt experiment practic in showroom-ul F64

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nikon D90 vs D7000 - scurt experiment practic in showroom-ul F64

Mesaj Scris de lucib la data de Lun Oct 07, 2013 5:00 am

Anul trecut, când îmi puneam problema unui aparat mai bun și de nivel mai avansat decât D3100-le ce fusese primul meu DSLR, luam în calcul variantele Nikon D90, D7000 sau Pentax K-5 II. În cele din urmă, prețul convenabil și reputația excelentă a D90-ului, un aparat folosit cu succes timp de ani buni de fotografii de absolvenți, nuntă și fotoreporteri m-au împins înspre a-l achiziționa. Însă celelalte variante mi-au rămas în diverse unghere ale minții, astfel că mi-am dorit a le putea testa comparativ, pentru a ști dacă am făcut cu adevărat decizia corectă.

Astfel că, după un prim test Pentax K-5 II vs Nikon D90, pe care îl publicam zilele trecute, a venit rândul pentru unul mai interesant, Nikon D90 vs Nikon D7000 (probabil că ar fi de dorit și o comparație D7000 vs D7100, însă din păcate cei de la F64 nu aveau și un D7100 expus la standul de teste, doar D7000 și modelele pentru începători; voi reveni însă și cu o testare D90 vs D5200).

Dacă într-o primă perioadă Nikon D7000 a fost afectat de probleme cu acumulatorul, existând exemplare ce se supraîncălzeau, riscând chiar să ia foc, acestea sunt demult de domeniul trecutului și au făcut doar să știrbească imaginea unui aparat altfel chiar bun. Din fericire, doar imaginea de marketing a avut de suferit, nu și calitatea pozelor, care e la cote înalte.

Am profitat și de faptul că standul de teste de la sediul F64 e decorat astfel încât să ai pe ce încerca aparatele: numeroase machete - mașinuțe și avionașe la etaj și chiar un acvariu, în zona re ridicare a produselor. Astfel, nu ești limitat la a fotografia doar aparatele expuse sau colecția de filtre și trepiede, cum se întâmplă în magazinele mai mici, putându-ți forma o imagine mai cuprinzătoare asupra aparatelor.

În lumina ambiantă din showroom, am putut realiza cadrele de test la un timp de 1/80 sec., folosind o diafragmă de f/3,8 și crescând sensibilitatea ISO până la 800. Am fotografiat în formatul RAW (NEF), ambele imagini fiind deschise cu exact aceiași parametri din Adobe Camera RAW. Puteți mai jos vedea un cadru înfățișând aceeași scenă, fotografiată cu ambele aparate:

(Clic pe imagine pentru a o vedea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr)

Numeroși fotografi susțin că rezoluția aparatelor nu ar avea importanță, alți factori, precum viteza de declanșare, ergonomia și accesoriile fiind mai importanți în alegerea unui aparat. Însă în momentul în care avem de-a face cu aparate de aceeași clasă (atât D90 cât și D7100 sunt aparate semiprofesionale, destinate fotografilor entuziaști), ce suportă aceleași accesorii (incluzând obiectivele fără motor de focalizare, telecomanda în infraroșii, sistemul flash commander, pentru a aminti doar principalele elemente ce le deosebesc de clasa pentru începători) și sunt operabile într-o manieră similară (două rotițe pentru parametri, butoane dedicate funcțiilor cele mai uzuale, ecran LCD secundar), diferențele se mută pe partea pur electronică: rezoluție, procesor de imagine și sistem de focalizare.

Analizând imaginea de test, se observă că rezoluția de 16 MPx conferă D7000-ului un ușor avantaj față de Nikon D90-ul echipat cu un senzor de 12 MPx. În plus, latitudinea de expunere a senzorului de pe D7000 e de 13,9 trepte EV, față de 12,5 pe D90, ceea ce duce la imagini cu o tranziție mai bine realizată între tonurile închise adiacente (fapt important în fotografia în condiții de lumină precară).

În ce privește granulația de imagine, paradoxal dată fiind sensibilitatea mai bună a D7000-ului (25600 ISO față de 6400 pentru D90), acesta din urmă se descurcă ceva mai bine, probabil datorită densității mai reduse a pixelilor, distribuiți pe aceeași suprafață. Astfel, am observat mai puțini purici în zonele uniform colorate în imaginea realizată cu D90-ul, cel puțin la valoarea ISO de test, 800. Deci când fotografiem de pe trepied, la sensibilități ISO reduse, un D90 poate fi mai bun decât succesorul său.

Însă dacă dorim să fotografiem din mână, sau avem scene cu subiecte în mișcare, sensibilitatea mai crescută a D7000-ului poate fi indispensabilă, făcând diferența dintre o imagine excesiv de subexpusă (și corectabilă doar cu amplificarea exagerată a puricilor) sau una mișcată ca urmare a folosirii unui timp prea lung și o imagine perfect utilizabilă.

La fotografierea unei scene statice, prezența mai multor puncte de focalizare pe D7000 (39, din care 9 în cruce), față de 11 (și doar cel central în cruce) de pe D90 nu a adus niciun avantaj concret. Acestea însă se pot dovedi de mare ajutor la fotografierea sportivă, unde este esențial ca sistemul de focalizare să nu piardă subiectul din vedere, ajustând în permanență claritatea maximă asupra acestuia.

Și la declanșarea în rafală D7000 se descurcă mai bine decât D90, având o viteză de 6 cadre pe secundă, față de 4,5. Din păcate însă, rezoluția sporită a dus la o creștere (minoră, ce e drept) a latenței la declanșare, de la 0,208 sec. pe D90, la 0,238 sec. pe mai noul D7000.

Dar probabil principala inovație adusă de D7000 este cea privind modul de funcționare a obturatorului: odată comutat pe Live View, dacă fotografiem în rafală aparatul nu va mai rabata oglinda după fiecare cadru, ci o va menține ridicată până la terminarea seriei. Sunt evitate astfel acționări inutile ale acestei componente care, după cum se știe, este probabil cea mai sensibilă piesă a unui DSLR.

În consecință, se pune întrebarea care din cele două aparate merită mai mult sau dacă, din contră, nu ar avea sens să cheltuim chiar mai mult, pe un Nikon D7100 de 24 MPx (4999 lei în oferta F64). Răspunsul meu ar fi că, dat fiind prețul foarte bun de achiziție (1999 lei), un D90 reprezintă cea mai bună alegere, cât timp încă se mai găsește pe stocuri: practic, e un aparat de clasă medie, la preț de entry-level.

Însă e posibil ca odată cu intrarea în sezonul cumpărăturilor de Crăciun, lucrurile să se schimbe și să asistăm la noi oferte, care să facă din D7000 cel mai rentabil aparat al momentului.

Nikon D90 body, 1999 lei în oferta F64

Nikon D7000 body, 3299 lei în oferta F64
lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum