Nikon 1 V1, un mirrorless pentru cei care doresc în primul rând viteză

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nikon 1 V1, un mirrorless pentru cei care doresc în primul rând viteză

Mesaj Scris de lucib la data de Lun Mai 27, 2013 3:12 pm

Nu neg că prima dată când am aflat de intrarea Nikon pe piața aparatelor mirrorless, am fost cel puțin sceptic: senzorul format CX are doar 13,2 x 8,8 mm, adică de cca. trei ori mai puțin decât suprafața unui senzor APS-C (formatul Nikon DX), din DSLR-urile de nivel mediu și entry-level. Iar rezoluția era de doar 10 MPx, adică la nivelul unui Nikon D80, aparat introdus pe piață în 2006 și dispărut demult din oferte. Nici prețul de lansare de aproape 4000 lei nu era în avantajul micuțului aparat, care părea cel mult o excentricitate.

După ce am avut însă ocazia să-l testez mai îndeaproape, într-o plimbare prin centrul Clujului, pot spune că am rămas cu o cu totul altă impresie: aparatul e micuț, într-adevăr, însă acest lucru e și un avantaj - nu transporți decât 383 grame cu tine, adică cu 38% mai puțin decât în cazul unui DSLR precum Nikon D90.

În plus, senzorul fiind mai mic, este nevoie de obiective cu o focală mai scurtă pentru a obține aceeași încadrare ca pe modelele de clasă superioară: aplicând factorul de crop de 2,7x, concluzionăm că un obiectiv mic și cântărind doar 175 grame, Nikon 1 30-110 mm va produce pe senzorul CX o imagine cu același unghi de cuprindere precum un 55-200 mm pe senzorul APS-C, sau 70-300 mm pe full-frame.

Iar dacă utilizăm adaptorul dedicat, Nikon 1 FT1, pentru a monta obiectivele cu montură F de pe DSLR-uri pe aparatul mirrorless, la 300 mm vom obține o imagine pentru care pe full-frame am avea nevoie de nu mai puțin de 810 mm.

Cu alte cuvinte, practic cu un buget de cca. 4000 lei (incluzând aparatul, obiectivul 70-300 și adaptorul) ne putem apropia de subiect la nivelul la care, în condiții normale, am cheltui peste 80.000 lei pe un obiectiv și body de clasă profesională. Un obiectiv de 800 mm ajunge la astronomicul preț de 74999 lei în oferta F64Exclamation .

(Să nu uităm că, totuși, cu această soluție de buget pierdem unul din atuurile cheie ale soluțiilor profesionale de fotografie sportivă, anume fotografierea cu autofocalizare continuă. Însă cât timp fotografiem cu obiectivele din seria Nikon 1, dedicată aparatelor mirrorless, nu întâmpinăm probleme, iar acesta își poate manifesta cu adevărat potențialul).

Iar aparatul își dovedește pe deplin potențialul când trebuie să tragă rafale: alegând obturatorul electronic, poate ajunge la impresionanta valoare de 60 cadre/sec. Eu am fost mai conservator, am preferat să utilizez obturatorul mecanic, păstrând astfel focalizarea dintre cadre - dar și așa, aparatul poate menține o cadență de 10 cadre/sec. Alegând stocarea RAW+JPEG, viteza mai scade, însă nu deranjant - și e o performanță a trage o serie de 11 cadre format RAW+JPEG cu un aparat care totuși nu e excesiv de costisitor (acum e 1299 lei la reducere la F64, cu obiectivul kit 10-30 mm - echivalentul 18-55-ului de pe DSLR-urile entry-level). Vorbesc aici de numărul de imagini pe care l-am realizat eu, cifrele ar putea să varieze, funcție de complexitatea scenei (care era destul de încărcată, după cum veți putea vedea în seria dedicată stolului de păsări).

În ce privește controlul manual al parametrilor expunerii, acesta e mai facil decât pe DSLR-urile entry-level: există, pe lângă rotiță, un levier, astfel că putem modifica atât timpul, cât și diafragma, de pe controale dedicate - spre deosebire de DSLR-urile destinate începătorilor, unde unica rotiță e suprasolicitată în cazul fotografierii pe modul manual.

Puteți vedea mai jos câteva imagini realizate cu aparatul cu nume de rachetă (inevitabil, V1 îmi amintește de temutele Vergeltungswaffen din al doilea război mondial, primele rachete balistice produse vreodată - și probabil că nu degeaba i l-au ales producătorii, aparatul fiind cât se poate de rrrrrrapid).

lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Re: Nikon 1 V1, un mirrorless pentru cei care doresc în primul rând viteză

Mesaj Scris de lucib la data de Mar Mai 28, 2013 6:01 am

..însă deși Nikon 1 V1 e promovat în primul rând ca un aparat cu o viteză de reacție și de fotografiere în rafală fenomenală, nu ar trebui nicidecum să-i neglijăm celelalte performanțe.

Astfel, deși senzorul mai mic decât al unui DSLR determină apariția pe alocuri(în special pe suprafețele contigue de culori închise) a granulației de imagine, aceasta nu este într-un cuantum deranjabil (exceptând poate trimiterea de imagini către agențiile de stock photography, care sunt extrem de exigente la capitolul granulație).

Puteți mai jos vedea și o imagine de arhitectură, realizată cu Nikon 1 V1, înfățișând statuia lui Matei Corvin din centrul Clujului:

lucib
Membru Distins
Membru Distins

Vezi profilul utilizatorului http://fotografiecluj.blogspot.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum